четвъртък, 11 октомври 2012 г.

Герб насърчава инвестициите … в самолетни билети


"Аз мисля, че на една майка, която получава нормална заплата, висококвалифициран служител ако е тя, не би било проблем да плати такса в частна ясла, ако това се налага."



Вчера ужасно се натоварих. Мисля, че изразът е „като камилче”. Със сигурност товаренето не е започнало вчера, но вчера се пренавих. По едно време пяна ми излезе на устата. Фонът на вчерашните безумия е:

  • генералното незачитане на Конституция, закони и институционални правомощия от страна на управляващите,
  • наглото и мазно позициониране на Станишев като истински едвалинеевропеец,
  • независимата журналистка и депутат Калина Крумова (нищо лично към мацката, но пак да кажа има си Конституция и закони, които тя с изявата си като водещ /освен ако не го прави безвъзмездно/ нарушава, а и е дебилнодепутат да е едновременно и водещ), 
  • безумието с комисията на Яне Янев и неговия нов партньор в живота Бареков (защото тази комисия явно ще прави разследванията си по въпроси на Янев и Барекова и на никого друг),
  • влошаването на икономическата ситуация, кризата на морални ценности и много, много други неща
Та вчера за пореден път правителството доказа, че по последователна политика от неговата здраве му кажи. След като почти месец се обясняваше, че няма да има нови данъци, оп!, внезапно на заседанието на МС приели и пратили в НС законопроекта за Бюджет 2013 с нов данък върху лихвите върху депозитите. Щото, видите ли, българите много се били нагушили с пари и си ги държали в банка. А като седели в банка не били в икономиката, което лично мен малко ме изненада, щото си мислех, че банките са неразделна част от икономиката, ама к’во ми разбира на мен главата. Но не този казус ме изкара от равновесие. Той само за пореден път доказа, че управлението на страната е в ръцете на хора, които не знаят какво правят, защо го правят и кога го правят. Също така за пореден път доказа, че ГЕРБ са се самозабравили под тежестта на самовнушението за собственото си величие (това самозабравяне всъщност ме докара до лудост, но след малко ще стигна и до там).

В шеги и закачки животът обаче продължи въпреки Дянков и медийното пространство предоставяше все по-забавни и занимателни теми. Всяка една от която ме натоварваше все повече и повече. Пример за една такава медийна изява е интервюто на Мира Радева в БНР, в което тя абсолютно в прав текст си разказа как участвала в корупционна схема тип манипулиране на обществена поръчка.

Това, което преля чашата, беше интервюто на Менда Стояновапо Дарик. Явно беше потърсена заради недомислието с данък лихва (за т’ва се наложи да се лея толкова по темата малко по-горе, за да има последователност и логика на събитията в хаоса на мислите ми) и внесения законопроект за Бюджет 2013 (подчертавам ЗАКОНОПРОЕКТ и ще си седи ЗАКОНОПРОЕКТ докато не го приеме НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ, а не Бойко или Дянков). Разказваше си тя за „чудесните идеи” с данъците. Чуваемо беше много „щастлива” да хвали Дянков, ама ей на’ партийна повеля. 

Та говори си тази женица, която до 2009 беше общински съветник на ГЕРБ в Столична община и журналистката я пита… Не, в същност ето го целия отрязък:


„А защо майките, които са втора година по майчинство, също ще живеят под прага на бедността с 240 лв.?
Аз не съм съгласна с това разсъждение. Майките получават една година сериозна сума върху на практика цялата си заплата, в размера, в който те са я получавали, когато са излезли по майчинство. Втората година е едно подпомагане на младото семейство при отглеждане на детето. Аз мисля, че на всички трябва да ни е ясно, че държавата не може да поеме отговорността за всички действия, които трябва да бъдат отговорността на всеки отделен човек. Създаването на деца, отглеждането на децата е отговорност преди всичко на техните родители, а държавата със своята социална политика, защото това е именно в сферата на социалната политика, тези помощи за втората година от майчинството, е помощ към тази отговорност на родителите.
Бихте ли дали един чисто човешки съвет на една майка, която иска да прати детето си през втората година от майчинство на ясла, но няма как да го запише, защото знаете, че в големите градове има сериозен проблем с това, и тя иска да се върне на работа?
Ами, да, не мога да дам този съвет. Значи, трябва да намери начин да запише детето си в ясла или да намери частна ясла. Аз мисля, че на една майка, която получава нормална заплата, висококвалифициран служител ако е тя, не би било проблем да плати такса в частна ясла, ако това се налага. И между другото искам да ви кажа, че, ако се направи една сериозна статистика, ще видите, че все по-малко млади жени използват втората година от майчинството си, и то не защото е само малко заплащането им, а защото губят реализация, губят израстване в кариерата и в крайна сметка губят едни доходи, които са много по-големи от тези, които държавата дава като помощ.
Дали това ваше обяснение може да го тълкуваме, че евентуално по-нататък, ако имате възможност като партия да управлявате, ще премахнете втората година от майчинството, във втория мандат?
Не, в никакъв случай не съм казала такова нещо и категорично не смятам, че това е извод от моите думи. Напротив, ще има втора година, но това е сума, с която държавата подпомага семействата за отглеждане на техните деца. Толкова, колкото е възможно да бъде отделена от бюджета.”


От къде да започна. Или да не почвам. Това безочие ме потресе. „Аз мисля, че на една майка, която получава нормална заплата, висококвалифициран служител ако е тя, не би било проблем да плати такса в частна ясла, ако това се налага”. 

А ако една майка, не може да се висококвалифицира, щото не може да си остави дето в детска градина, щото няма точки, щото е безработна, а е безработна щото не може да си остави детето в детска градина, щото няма точки? Трябвало да намери начин! Това били 240 лв. помощ да го прати в детска градина! Е коя е точно тази частна детска градина, която ще го вземе за 240 лв.? И какво направи точно г-жа Стоянова, като шеф на финансовата комисия в НС, с предложението парите за образование да следват детето независимо дали в държавна или частна образователна институция? 

И това „Създаването на деца, отглеждането на децата е отговорност преди всичко на техните родители, а държавата със своята социална политика, защото това е именно в сферата на социалната политика”. Айде бе! А  проектът за Закона за детето иска точно обратното да направи. Или бъркам.
Аз, лично, дете в държавата на ГЕРБ няма да родя. И ако те се позадържат по-дълго отколкото нормалното мислене допуска, аз просто ще си тръгна. И ще направя всичко възможно да помогна на приятелите си, които имаха смелостта на си родят и отглеждат децата тук, да ме последват в някоя по-нормална държава…

В социала се разпространява видео клип, който показва група мургави сънародници, които крещят Алах Ал Акбар. Скоро в България ще останат те и ГЕРБ, който от самозабрава няма да усети кога хората са се изнесли или измрели.
Защото ГЕРБ назначават единствено инвестициите в билети – самолетни, автобусни, каквито и да е, но най-вече еднопосочни.

Няма коментари:

Публикуване на коментар